Ovo je prvi u nizu “Crveni kutak” u kojem će krajem svakog mjeseca pisati jedna naša “vražica”, studentica novinarstva Marija Marušić. U svom prvom “crvenom kutku” piše o Unitedu i ovogodišnjim nastupima

Nakon dramatičnog ispadanja iz Lige prvaka, „vragovi“ će tražiti novi europski trofej u Europskoj ligi.

Da se podsjetimo, Manchester United je nakon poraza na St. Jakob-Parku, stadionu kobnog Basela, izgubio 2:1 te se time oprostio od Lige prvaka. Švicarski prvak poveo je već u 9. minuti pogotkom Marca Strellera.

{youtube}1GQ_dhuhX-o{/youtube}

(video gola Stellera)

Svaku nadu da United prođe dalje uništio je Alexander Frei pogotkom u 85. minuti. Phil Jones zabio je „počasni“ gol u 89. minuti, ali nije ublažio razočaranje Manchesterovih navijača.

Basel je tako priredio iznenađenje sezone izbacivši United iz najjačeg europskog klupskog natjecanja. Ovo je bio treći, nesretni ispad „vragova“, u sezoni 1994./1995. te 2005./2006. Još nekoliko zanimljivih podataka vezanih uz Manchester United i njegovo sudjelovanje u Ligi prvaka. Prije ovog poraza u Baselu, prošlo je 5 godina kada je United zadnji put poražen izvan svog Old Trafforda, a to se dogodilo u Glasgowu 2006. protiv Celtica. godine kada je koban bio slobodni udarac Shunsuke Nakamure u 81. minuti. Drugi zanimljivi podatak je taj da je Baselov prvi pogodak tek drugi koji je United primio u posljednjih devet gostujućih utakmica. A također ispadanjem i gradskog rivala Citiyja, Engleska je ostala na samo dva predstavnika u posljednjih 16 što se nije dogodilo od sezone 2003./2004.

Treba naravno naglasiti da je jedan i jedini Ryan Giggs ove sezone oborio dva rekorda u svojoj odličnoj karijeri. Legenda je pogotkom Benfici 14. rujna postao najstariji strijelac u Ligi prvaka sa 37 godina i 289 dana te je tim pogotkom ujedno postao i jedini igrač koji se upisao u strijelce u čak 16 različitih sezona Lige prvaka. Zbog tog, još jednog u nizu postignuća ove živuće „crvene“ legende, skidam mu kapu do poda.

(Ryan Giggs)

Iako su se navijači nadali da će United unatoč lošim igrama uspjeti izboriti prolazak u osminu finala Lige prvaka, to se ipak nije dogodilo. Čini se da ćemo se morati zadovoljiti ulaskom u šesnaestinu finala Europske lige gdje ćemo tražiti prolaz dalje protiv bivšeg europskog prvaka Ajaxa iz Amsterdama. Prva utakmica igrat će se 16. veljače 2012. u Amsterdamu dok će se uzvrat na Old Traffordu igrati tjedan kasnije, 23. veljače. Da napomenem, United će, prođe li u osminu finala Europske lige igrati protiv pobjednika u susretu između moskovske Lokomotive i Athletic Bilbaa.

(slika izvučenih parova šesnaestine finala Europske lige)

Domaća natjecanja;

Manchester je sezonu odlično otvorio, velikim pobjedama nad Arsenalom 8:2 pa nad Bolton 0:5 te 3:1 pobjedom protiv Chelsea, koja je tim rezultatima nagovještala još jednu dobru sezonu u Premiershipu, no neriješene utakmice u Ligi prvaka (1:1 sa Benficom, 3:3 sa Baselom) kao da su počele loše utjecati na mentalitet igrača. Slijedile su neriješena utakmica protiv Liverpoola, pa težak poraz protiv gradskih rivala 1:6 na Old Traffordu i još jedna neriješena utakmica u Ligi prvaka protiv Benfice (2:2). Igrači, ali i sami navijači primijetili su pad forme Uniteda te sa strahom čekali svaku sljedeću utakmicu. No ipak, posljednje dvije pobjede nad Wolverhamptonom i QPR-ima vraćaju nadu da je „kriza“ u igri Uniteda prošla.

Sada slijede 3 utakmice koje bi United trebao odraditi bez problema (Wigan, Blackburn i probuđeni Newcastle), a onda 8. siječnja 2012. slijedi još jedan derbi protiv Manchester Cityja u FA kupu i utakmica koju Unitedovci cekaju da se osvete za prosli tezak poraz .

Autorica: Marija Marušić