Aktualni engleski prvak Manchester United i pobjednik FA kupa Manchester City otvorili su sezonu Premier lige tradicionalnim Community Shieldom, a trofej superkupa na kraju je zasluženo otišao u ruke Manchester Uniteda. Crveni vragovi pogotkom su Nanija u sudačkoj nadoknadi zaokružili čudesan preokret i izborili pobjedu od 3:2.

Baš kao i u svibnju ove godine pola je grada Manchestera “poteglo” do Londona kako bi uživo pogledalo sraz dvaju žestokih gradskih rivala. Za razliku od svibanjskog ogleda iz kojeg je kao pobjednik izašao Manchester City i podigao trofej FA kupa, ovaj put uspješnija je bila crvena strana grada i zasluženo nakon odlične utakmice odnijela pobjedu od 3:2.

Premda je City nakon prvih 45 minuta i dvije slabe reakcije Unitedove obrane imao prednost od dva pogotka, aktualni prvak tijekom cijele utakmice bio je puno bolja momčad i u režiji Chrisa Smallinga i dvostrukog strijelca Nanija uspio doći do preokreta te sezonu otvoriti osvajanjem trofeja.

Ni jedni ni drugi na otvorenju sezone nisu pokazali sve adute, premda je Alex Ferguson u igru poslao sve tri ljetne prinove. Iz momčadi su izostali Ryan Giggs i Ji-Sung Park, te ozlijeđeni Javier Hernandez, a čak je i Danny Welbeck dobio prednost ispred Dimitra Berbatova.

Na svijetlo-plavoj strani najskuplja prinova Cityja Sergio Aguero ostao je na klupi do kraja utakmice i nije ulazio u igru, dok je prinova iz Arsenala Gael Clichy u igru ušao tek u drugom poluvremenu ogleda na Wembleyju.

Već u ranoj fazi utakmice United je svom gradskom rivalu poslao “pismo namjere” i početnim pritiskom i vrlo dopadljivom i kombinatornom igrom lako pronalazio puteve do Cityjeva šesnaesterca i stvarao poluprilike, ali bez konkretne završnice akcije.

Aktualni prvak imao je inicijativu i djelovao bolje od svoga protivnika, no slaba koncentracija obrambenih igrača i mladog vratara De Gee gurnula je United u velike probleme. City je u samo sedam završnih minuta iz dvije poluprilike došao do prednosti od dva pogotka i utakmicu neočekivano usmjerio na svoj mlin.

Prvo su u 38. minuti Rio Ferdinand i Nemanja Vidić dopustili Joleonu Lescottu da preusmjeri slobodan udarac Davida Silve u mrežu, a potom je pred sam odlazak na odmor mladog Španjolca na vratima Uniteda iznenadio Edin Džeko i snažnim udarcem s preko 30 metara povisio na 2:0.

Činilo se kako je priča o superkupu završena, no United je u nastavku utakmice pokazao da će i ove godine biti veoma tvrd orah i nastaviti tradiciju povrataka iz nemogućih situacija.

Već u sedmoj minuti nastavka Cityjeva obrana zaboravila je na Smallinga, a ovaj ubačaj Ashleyja Younga pretvorio u pogodak za 2:1, da bi već u 58. minuti nakon sjajne akcije koja je mnoge podsjetila na Barcelonin način igre Nani vratio utakmicu na početak.

United je pojačao tempo i pritisnuo momčad Roberta Mancinija na njihovu polovicu, te potpuno dominirao susretom koji je u međuvremenu ušao u sudačku nadoknadu i plovio prema odluci s bijele točke. Međutim, u posljednoj minuti sučeva vremena kardinalnu pogrešku napravio je Vincent Kompany i kao posljednji čovjek obrane izgubio loptu od Nanija. Portugalac se sjurio prema Joeu Hartu, zaobišao ga i pogotkom za 3:2 izazvao erupciju oduševljenja na crvenoj strani Wembleyja.