I bez velike igre, Manchester United svladao je Tottenham 3:1 u Londonu i izbacio ga iz utrke za naslov prvaka.

Nakon derbija 27. kola jasno je da će se 2012. godine naslov engleskog prvaka slaviti u Manchesteru. Njegov crveni dio pobrinuo se da utrka spadne na dva slova. U Tottenhamu će se još neko vrijeme pitati kako su uspjeli slabim reakcijama svojih igrača naći u velikom minusu iz kojeg se nisu uspjeli izvući.

Gotovo od samog početka bilo je vidljivo da domaća vezna linija dobiva bitku na sredini terena i vuče igru na Unitedovu polovicu. Nakon niza neuspješnih kombinacija i dosta siromašne igre, Adebayor je prvi ozbiljnije zaprijetio u 19. minuti kad je De Gea slabo izbio loptu, Sandro uposlio svojeg napadača, a Španjolac je to morao spašavati ispruživši se da lopta ne završi u desnom kutu.

Unatoč Tottenhamovoj nadmoći u posjedu lopte, Crveni vragovi s priličnom su lakoćom odolijevali domaćim napadima. U 37. minuti Adebayor uspijeva zabiti, no veselje mu nije dugo trajalo. Lennon je izbacio Jonesa iz igre na krilu, vratio za Sahu, a Francuzov se udarac odbija o Adebayorovu ruku prije nego što je loptu nogom ugurao u mrežu. No, Martin Atkinson je odlično primijetio da je Togoanac prvo igrao rukom.

Na kišovitom White Hart Laneu Spursi su dodatno pokisli kad su gosti “iz zasjede” stigli do vodstva, i to u najgore vrijeme za domaće. U 45. minuti Rooney odlično prati ubacivanje iz kuta i glavom zakucava za 0:1.

Tottenham nastavlja u drugom dijelu u sličnom stilu, ali u svojim redovima nije imao čovjeka koji bi gurnuo odlučujuće dodavanje ili uputio ubojiti šut. Livermore je bio blizu u 52. iskoristivši trenutak nepažnje gostujuće obrane. De Gea je opet morao izvući sjajnu intervenciju.

Osam minuta poslije Tottenham je potonuo još dublje, opet iz prekida i opet nakon svoje inicijative. Nakon ubacivanja s desne strane, Nani koristi slabu Modrićevu reakciju. Portugalac neometan ubacuje u peterac, Walker nespretnom reakcijom ne uspijeva izbiti loptu, a Young volejem u padu pogađa za drugi gol.

Mlaka izvedba Tottenhama doživjela je potpunu kaznu u 69. minuti kad je Young iskoristio višak prostora pred šesnaestercem te manjak pritiska, a onda zavrnuo sjajnu loptu u gornji kut nemoćnog Friedela.

Nakon toga momčadi su praktički izgubile volju za nadigravanjem. Zamjena Defoe uspio je tek smanjiti konačni rezultat u 87. probivši se kroz sredinu i uputivši snažan udarac s dvadesetak metara.

Ferguson je nakon susreta priznao kako je njegovu ekipu poslužila sreća: “Imali smo i malo sreće, zabili smo točno pred kraj prvog poluvremena prvim udarcem na gol. Tottenham je igrao dobro, a mi smo u prvom dijelu promašili taktiku”, rekao je menadžer Crvenih vragova.

“U drugom smo se poluvremenu poboljšali. Rekao sam igračima da pritisnu njihov zadnji red i da im ne dopuste gradnju igre. Poslije drugog pogotka zaigrali smo puno bolje. Pokazali smo odlučnost da ostvarimo dobar rezultat, vratar je imao veliku obranu u nastavku, a braniči su pružili sjajnu predstavu”, kazao je Ferguson.