Finale lige prvakaU finalu lige prvaka na prepunom stadionu Olimpico u Rimu momčad Barcelone pobijedila je Manchester United sa 2:0 te nas zaustavila u stvaranju povijesti.

U prvom je napadu Manchestera Anderson izborio slobodni udarac iskosa s lijeve strane na 30 metara od gola. Ronaldo je fantastično pucao, Valdes jedva brani, a odbijanac su Barcini braniči izbacili u korner. U skoku nakon udarca iz kuta najviši je bio Pique.

Prvih pet minuta traje početno odmjeravanje snaga. Lopta puno kruži oko centra, a prisutna je i nervoza, s obzirom da su igrači obje ekipe u nekoliko navrata prodali loptu protivnicima ili je izbacili u aut usprkos boljim rješenjima.

Silovito je u 7. minuti Ronaldo opalio iz trka sa gotovo 40 metara, ali okvir gola nije uspio naciljati. Lopta je prošla oko metar i pol pokraj desne vratnice Valdesovog gola. Samo dvije minute kasnije opet je pucao Ronaldo, koji je ovoga puta primio loptu u kaznenom prostoru i tukao sa 12 metara, ali nije uspio dobro naciljati.

GOL za Barcelonu! Prvi Barcin šut prema golu Manchestera urodio je plodom! Izvrsnom loptom kroz sredinu Iniesta je proigrao Eto'oa na desnoj strani kaznenog prostora, a napadač Barce poslao je Nemanju Vidića "po ćevape" i lijevom nogom gurnuo loptu u Van der Sarov bliži kut.

Xavi je u 11. minuti izveo korner s desne strane, lopta je letjela prema Messiju koji je čekao na 11 metara od gola, ali nije je uspio dobro zahvatiti. Početni pritisak Manchestera je razbijen, Barca preuzima inicijativu na terenu.

U 16. minuti Pique je dobio žuti karton jer je faulom zaustavio Ronalda 18 metara od Valdesovog gola. Slobodan udarac iskosa s desne strane izvodi Giggs i gađa preko gola.

U 19. minuti Eto'o je dobio loptu na desnom krilu i poslao povratnu za Messija kroz sredinu, a mali je Argentinac utrčao u prostor i pucao sa 20 metara silovito lijevom nogom. Lopta je prošla 20-ak centimetara iznad grede.

Sjajnom akcijom za Parka uzvratio je Manchester, ali Valdes je do lopte došao prije koreanca, a zatim je još jednom pucao Ronaldo, ali opet je lopta prošla pokraj desne vratnice. Barcelonini liječnici moraju Valdesu ukazati pomoć jer se čini da je Barcin vratar zadobio neku ozljedu kad je istrčao da pokupi loptu pred Parkom.

Rooney je na lijevom krilu pokupio Carrickovu loptu i pokušao proći Puyola te izborio korner. Lopta je iz kuta išla u sredinu na Ronalda koji je uspio pucati, ali omeli su ga braniči Barcelone pa je lopta prošla visoko iznad gola.

Gotovo pet minuta držala je Barca loptu u posjedu i pokušavala se uvući u Manchesterov kazneni prostor prije nego su u 26. minuti zaradili slobodan udarac na lijevoj strani. Na 28 metara srušen je Iniesta. Izravno je tukao Xavi u bliži kut, ali promašio je za oko pola metra.

Opet je Barcelona prošla po desnoj strani, a u napad se ovoga puta uključio i Puyol koji je pokušao povratnom loptom nakon Eto'ovog dodavanja pronaći Henryja u kaznenom prostoru, ali Nemanja Vidić uspio je izbiti u korner. Xavijeva lopta bila je previsoka za Piquea koji je došao na skok.

Messi je ostao gotovo sam u sredini pred Manchesterovim kaznenim prostorom u 38. minuti i pokušao prevariti Ferdinanda loptom za Henryja, ali nije uspjelo; Manchester se obranio, ostaje 1:0.

Fantastičnu šansu imala je Barcelona u 45. minuti prvog poluvremena. Messi i Henry zamijenili su mjesta, a brzonogi Argentinac prošao je kroz cijelu obranu Manchestera bna lijevoj strani i dovukao loptu gotovo do gol-aut linije prije nego je pokušao oštrom povratnom loptom uz gol crtu pronaći Henryja, ali Van der Sar uspio je skrenuti loptu da bi je Ferdinand zatim izbio.

Imao je par sekundi prije kraja i Iniesta jedan solo prodor. Dovukao je loptu do linije šesnaesterca i prebacio je iza leđa Manchesterovih stopera tražeći Henryja, koji nije glavom uspio uštopati loptu i šansa je propala.

Alex Ferguson je u svlačionici ostavio Andersona, u igru je ušao Tevez.

Odlično je drugo poluvrijeme otvorio Henry, koji je u prvom dijelu bio sasvim neprimjetan. Francuz je istrčao kontru, ušao u kazneni prostor, okrenuo Ferdinanda i odlučio se na šut iako su Messi i Eto'o očekivali loptu. Henry je ciljao bliži kut, ali iz tog je dvoboja kao pobjednik izašao Edwin van der Sar.

Samo minutu kasnije stvorila je Barca još jednu veliku šansu. Oštru loptu s lijeve strane ubacio je Sylvinho, ali Eto'o je ostao kratak za pola koraka, te je Van der Sar uspio doći do lopte. Pritisak se nastavlja; Eto'o je u 50. minuti s desne strane ušao u sredinu i poslao loptu u kazneni prostor za Messija, koji je ostao kratak za pola koraka i lopta je opet završila u rukama Manchesterovog vratara.

Manchester ne uspjeva prenijeti loptu na protivničku polovicu. Na 17 metara, točno po sredini terena, Iniestu je srušio Tevez. Izvrsno je pucao Xavi i pogodio desnu stativu!

U 57. minuti napokon je zaprijetio i Manchester. Rooney je ubacio loptu s desne strane, ispred Ronalda je bio Yaya Toure, a Park se našao sam pred golom, ali nije uspio skočiti dovoljno visoko da glavom skrene loptu prema Valdesovim vratima.

Tevez je prošao kroz sredinu u 63. minuti i gurnuo loptu za Rooneyja koji je probijao desnu stranu. No, ispred Manchesterovog napadača našao se Pique koji je na vrijeme uklizao i izbio loptu u korner. Udarac iz kuta izveden je na Vidića, koji nije uspio u skoku zahvatiti loptu.

Ronaldo je izgubio loptu u duelu s Busquetsom i krenula je kontra Barcelone, koja nije dugo trajala. Na drugoj strani Messi je želio sam proći kroz obranu Manchestera i lopta je završila u rukama Van der Sara.

Umjesto Parka u igru je ušao i Berbatov. Ferguson sve karte baca u napad; Manchester će do posljednjih 25 minuta odigrati s čak četiri napadača.

Opet je Pique izbacio loptu u korner, ali ni ovoga puta nisu se Manchesterovi skakači dobro snašli u Barceloninom kaznenom prostoru.

GOL za Barcelonu! Leo Messi povećao je vodstvo Barce u 70. minuti utakmice! Argentinac je ostao sasvim sam pred golom Manchestera, Ferdinand je bio udaljen puna dva metra. Vidio je to Xavi, koji je s desnog ruba kaznenog prostora ubacio odličnu loptu na Messija, koji glavom zabija za 2:0. Bio je to deveti Messijev gol u Ligi prvaka ove godine!

Umjesto Henryja u igru je ušao Keita.

Odmah je Manchester imao priliku da se vrati u igru, ali Ronaldo nije uspio zabiti. Sa dva metra pogodio je Valdesa koji je odlično istrčao sa svog gola, a zatim je Berbatov nakon kornera pucao iznad grede.

U 74. minuti Puyol je nakon kornera došao na skok, a Xavi ga je odlično naciljao. Kapetan Barcelone pucao je glavom sa deset metara, ali Van der Sar je bio dobro postavljen i pokupio je loptu.

Umjesto Giggsa u igru ulazi Scholes.

Brutalnim je startom Scholes pokosio Busquetsa, ali sudac pušta kontru koja je urodila još jednom šansom za Barcelonu. Iniesta je pucao s lijeve strane, ali Van der Sar je bio izvrsno postavljen i spasio je svoju ekipu od potpunog potopa.

Nevjerojatnom akcijom je Barcelona u 85. minuti probila obranu Manchestera. Iniesta i Messi odigrali su brzi dupli pas, te je lopta gurnuta za Puyola koji je utrčao po desnoj strani kaznenog prostora i pucao ravno u Van der Sara koji je pravovremeno izašao s gola.

Andres Iniesta izašao je iz igre u sudačkoj nadoknadi, a svoj debi u Ligi prvaka upisao je mladi Pedro Rodriguez.